مرتبط با : ولایت , سیاسی , 

یکی از مهمترین برکات پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری نظام جمهوری اسلامی، برگزاری انتخابات آزاد در این سرزمین است. چیزی که تا قبل از این دوره، صرفاً کاریکاتوری از آن در ایران وجود داشت و نمایشی بود برای به کرسی نشاندن افرادی که شاه مخلوع، لیست کرده بود.


به همین دلیل، تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، توقع انتخابی اصولی و سنجیده از مردم نمی‌رفت. چون اصلاً انتخاباتی وجود نداشت که در گام بعد، این سوال مطرح شود که: انتخاب با کدام معیار؟

 اما با پیروزی انقلاب و استقرار نظام اسلامی مبتنی بر آن، در یک فرایند تدریجی نیاز بود تا مردم برای "چگونه رأی دادن" تربیت عقیدتی-سیاسی شوند. فرایندی که انجام آن از عالی‌ترین سطح سیاسی، یعنی رهبری آغاز شد و توسط سایر نهادها به طور نسبی انجام پذیرفت تا طی آن مردم، دست به انتخاب‌هایی بر اساس معیارها و ارزش‌های دینی، انقلابی و ملی بزنند.


حال، بعد از این همه سال که از پیروزی انقلاب گذشته و تجربۀ نزدیک به سی انتخابات در کارنامۀ جمهوری اسلامی وجود دارد، از همۀ آحاد ملت (هرکس در اندازۀ سطح خودش) این توقع می‌رود که انتخاب‌های اصولی داشته باشند تا اگر از ایشان پرسیده شد: چرا به فلان کاندیدا رأی دادی؟ جواب قانع کننده‌ای داشته باشد.

به عبارت دیگر، یکی از نیازهای امروز جامعۀ ما، رأی بصیرانه است که این امر محقق نمی‌شود مگر با داشتن معیار. زیرا تنها راه گزینش درست افراد در شرایطی که خیلی‌ها چهرۀ کاذب خویش را به نمایش می‌گذارند تا به کرسی‌های سبز مجلس تکیه بزنند، استفاده از معیارهایی است که بین حقیقت و کذب افراد، تمایز ایجاد می‌کند.

برای کسب معیارهای فوق باید به سراغ منابع آن رفت و در شرایط فعلی، یکی از منابع بسیار غنی و کاربردی، سخنان بزرگان امت اسلامی است. کسانی مانند حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب که به مناسبت‌های مختلف، برای این مسئلۀ مهم دست به ارائۀ طریق زده‌اند که در ادامه، به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1.      تخصص همراه با تعهد:

«تخصص نیز امرى لازم است و ما امروز متخصص کم نداریم، اما ملت هوشیار ایران باید دقت کند که در میان همین متخصصان، متدین‌ها را انتخاب کند؛ زیرا دین و تدین مانع وابستگى مى‏شود و اگر دیندارى نباشد وابستگى آسان مى‏شود.» (امام خامنه ای روحی فداه 25/1/75)

2.      تخلق به اخلاق و ادب اسلامی:

وکیل‌هایی که آراسته‌ هستند به اخلاق خوب، متعهد هستند به اسلام... انتخاب کنید.» (صحیفه نور-ج11-ص284)

«بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دیندارى و آمادگى براى حضور در میدان‌هاى انقلاب؛ دردشناس‏ترین و دردمندترین نسبت به نیازهاى مردم را انتخاب کنند. اینها فرصت‌هایى است [که] بایستى مردم عزیز ما در همه جاى کشور، هوشیارانه، با بصیرتِ تمام تلاش کنند، پیدا کنند و با رأى خود مسجّل کنند و مجلس را ‌ـ آن مجلسى را که مورد نیاز جامعه کنونى ماست ‌ـ تشکیل بدهند.» (امام خامنه ای روحی فداه 12/10/86)

3.      اعتقاد به قانون اساسی و ولایت فقیه و همچنین، پاسداری و وفاداری نسبت به آنها:

«من متواضعانه از شما می‌خواهم که حتی‌الامکان، در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید... و سرنوشت اسلام و کشور خود را بدست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلامی و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی آن متعهد باشند.» (صحیفه نور- ج18-ص198)

4.      مقدم نمودن "مصالح امت اسلامی" بر "مصلحت خود" و ایثارگر بودن:

«امید است ملت مبارز و متعهد، با مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروه‌ها، آراء خود را به اشخاصی دهند که ... به خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند، باید ملت شریف بداند که انحراف از این امر مهم اسلامی، خیانت به اسلام و کشور است و موجب مسئولیت عظیم. صحیفه نور-ج12-ص3»

5.      امانت داری:

«خداوند همة ما را از این قیدهای شیطانی رها فرماید تا بتوانیم این امانت الهی را به سرمنزل مقصود برسانیم و به صاحب امانت، حضرت مهدی (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) رد کنیم.» (صحیفه نور-ج19-ص11)

6.      ساده زیستی و پذیرفتن مسئولیت به همراه محرومیت:

«اگر بخواهید بی‌خوف و بی‌هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاح‌های پیشرفته آنان و شیاطین و توطئه‌های آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان بدر نکند، خود را به ساده‌زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید. مردان بزرگ که خدمت‌های بزرگ برای ملت‌های خود کرده‌اند، اکثراً ساده‌زیست و بی‌علاقه به زخارف دنیا بوده‌اند.» (صحیفه نور-ج 19-ص11)

7.      شجاع بودن:

«کسانی را که انتخاب می‌کنید باید مسائل را تشخیص دهند نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند، باید بایستند و مقابله کنند.» (صحیفه نور-ج18-ص198)

8.      استقلال سیاسی در افکار، احساسات و اعمال:

«رأی خود را به شخصی که... دارای بصیرت در امر دین و دنیا و منزّه از گرایش به شرق و غرب و مکتب‌های انحرافی و دارای "دید سیاسی" است بدهید. صحیفه نور-ج15-ص163»

«تأکید مکرر بر لزوم انتخاب نمایندگان اصلح و توجه به تدین داوطلبان نمایندگى مجلس به این دلیل صورت مى‏گیرد که این ملت استقلال خود را آسان به دست نیاورده است و وابستگى نیز از لاابالیگرى دینى حاصل مى‏شود. بنابراین مبادا کسانى به مجلس بروند که گیرندۀ آنها منتظر فرستندۀ قوى آمریکا و غرب باشد و هر چه آنها بگویند، اینها به زبان دیگر در داخل مملکت تکرار کنند.» (امام خامنه ای روحی فداه 25/1/75)

9.      دوری از عوام فریبی و تلاش برای نماینده شدن به هر قیمتی:

«مردم باید توجه داشته باشند که تبلیغات رنگین و متنوع ملاک نیست.» (امام خامنه ای روحی فداه 12/10/86)

«وعده ‏هاى غیر عملى ملاک نیست. من با خودِ نماینده‏ هاى محترم در دوره‏ هاى مختلف وقتى مواجه شدم، به اینها گفتم: آقایان و خانم‌هاى نماینده! وظیفۀ نماینده این نیست که وعدۀ عمرانى و فلان پروژه، فلان کار را در منطقۀ انتخابى خود به مردم بدهد؛ اینها کار اجرایى است، کار دولت است. وظیفۀ نماینده این است که بتواند قانون مورد نیاز کشور را پیدا کند، آن قانون را جعل کند. وقتى قانون شد ‌ـ یعنى قاعده‏ اى گذاشته می‌شود ‌ـ دستگاههاى اجرایى و قضایى مجبورند برطبق قانون عمل بکنند و عمل می‌کنند. وعده‏ هاى غیرعملى دادن، وعده ‏هاى بزرگ دادن، اینها ملاک نیست؛ باید مردم توجه کنند؛ گاهى علامت منفى هم هست.» (امام خامنه ای روحی فداه 12/10/86)

«رقابت غیر از خصومت است، رقابت غیر از تهمت‌زنىِ متقابل است؛ اینها را باید همه مواظب باشیم. رقابت این نیست كه كسى اثبات خود را متوقف بر نفى دیگرى بداند.» (امام خامنه ای روحی فداه 19/10/90)

10.  رعایت عدالت و اعلام موضع سیاسی صریح:

«متدین، امین، معتقد به عدالت اجتماعی، متنفر از فساد، طرفدار حقوق محرومان، مدافع منافع ملی و دارای مرزبندی روشن با دشمن» (22/12/86)

علاوه بر موضوعات بالا، یک مورد دیگر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و آن دوری کاندیداهای مجلس از کانون‌های قدرت و ثروت است. چیزی که در دیدار چند وقت پیش رهبر انقلاب با مردم قم بیان شد:

«اگر چنانچه نامزدها به مراكز ثروت و قدرت متصل شوند، كار خراب میشود؛ همچنان كه امروز در به‌اصطلاح دموكراسى‌هاى دنیا، در آمریكا و غیر آمریكا این رسم هست؛ كمپانى‌ها و پولدارها به نامزد انتخابات در ریاست جمهورى یا در انتخابات كنگره پول میدهند، ولى او در مقابل آنها متعهد است ... آن نماینده‌ى مجلسى كه با پول فلان شركت و فلان كمپانى و فلان ارباب و فلان پولدار توى مجلس بیاید، مجبور است آنجائى كه آنها لازم میدانند، قانون جعل كند، قانون بردارد، توسعه و تضییق در قانون بكند. این نماینده به درد مردم نمیخورد.» (امام خامنه ای روحی فداه 19/10/90)

البته رهبر انقلاب این وابستگی مالی را منحصر به کانون‌های قدرت نکرده و بهره‌برداری از منابع عمومی را نیز در ای قلمرو وارد می‌کنند:

«نه باید به مراكز ثروتهاى شخصى متصل بود، و نه به طریق اولى‌ به ثروتهاى عمومى. كسى بیاید از پول بیت‌المال مصرف كند، براى اینكه به وكالت مجلس برسد؛ این دو برابر اشكال دارد، اشكال مضاعف دارد. اینها را باید مردم مراقب باشند.» (همان)

هرچند همۀ معیارهای لازم برای انتخاب نمایندۀ مجلس در بالا نیامد، ولی بخشی از مهمترین آنها ذکر شد. امید است همۀ ما با در اختیار داشتن معیارهای کامل‌تر و به کار بستن آنها، تکلیف پیش رو را به خوبی انجام دهیم و رأی با میزان به صندوق‌ها بیاندازیم. زیرا در غیر این صورت، حتماً در فردای قیامت باید پاسخگوی این فعل اجتماعی که اثرش به همۀ جامعه می‌رسد، باشیم
برچسب ها :
انقلاب ,  انتخابات ,  پروزی ,  رای ,  رای بصیرانه ,  کرسی های سبز مجلس ,  مجلس ,  سبز ,  تعهد ,  متدین ,  متعهد به اسلام ,  امام خامنه ای ,  سرنوشت اسلام و کشور ,  ایثارگر بودن ,  ساده زیستی ,  نمایندگان اصلح ,  عوام فریبی ,  نامزدها ,  صندوق ها ,  رای با میزان ,