مرتبط با : فلسطین , 

در شرایطی كه رژیم صهیونیستی برای استمرار توسعه‌طلبی در اراضی اشغالی فلسطین و یهودی سازی كامل منطقه فعالیت می‌كند، بازگشت آوارگان امری الزام‌آور است كه می‌توان ضمن تقویت انتفاضه به عاملی برای تشدید فعالیت‌های جهانی برای تشكیل كشور مستقل فلسطینی مبدل گردد.
ازمسائلی كه در تحولات سرزمین‌های اشغالی فلسطین نادیده گرفته می‌شود، آوارگان فلسطینی و سرنوشت آنها است. در طول 6 دهه حیات رژیم صهیونیستی، سیاست‌های تل‌آویو براصل بازداشت واخراج فلسطینیان استوار بوده است. آنها به بهانه‌های مختلف تلاش كرده‌اند تا به نحوی از جمعیت فلسطینیان كاسته تا در نهایت آنها را درمحدوده‌ای كوچك تحت حاكمیت خود درآورند. براساس آمار منتشره اكنون بیش از 5/4 میلیون فلسطینی در سراسر جهان آواره هستند كه عموما برای بازگشت آنها به فلسطین تصمیمی اتخاذ نگردیده است. دراین جمع حدود 8/2 میلیون نفر در اردن، 5/1 میلیون در سایر كشورهای عربی و 500 هزار نفر در سایر نقاط جهان حضور دارند كه در نهایت بزرگترین جمعیت آواره را تشكیل می‌دهند. در این میان یكی از مسائل مطرح در موضوع آوارگان بازگشت آنها به سرزمین مادری خود و اسكان در اراضی اشغالی فلسطین است. چنانكه دولتمردان فلسطین و بسیاری از بانیان طرح‌های صلح خاورمیانه نیز یكی از اصول مطرح در تحولات فلسطین را حل مساله بازگشت آوارگان دانسته و خواستار اجرای آن شده است (مقامات فلسطینی بارها تاكید كرده‌اند كه طرح صلح هرگز بدون تعیین سرنوشت آوارگان امكان‌پذیر نمی‌باشد و رژیم صهیونیستی باید این مهم را اجرا نماید). هر چند كه به گفته بسیاری از ناظران اقتصادی و سیاسی بازگشت 5/4 میلیون نفر به فلسطین به منزله تشدید بحران شدید امنیتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می باشد كه در شرایط كنونی غیرممكن می‌نماید اما سیر تحولات فلسطین بویژه عملكرد رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد كه به رغم این مشكلات اجرای طرح بازگشت آوارگان امری الزام‌آور می‌باشد.


1ـ سیاست اصلی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی، افزایش جمعیت یهودیان و تثبیت اراضی اشغالی به بهانه اسكان آنها است. اكنون تل‌آویو از یك سو به ساخت شهرك‌های جدید در بیت‌المقدس، كرانه باختری، بلندی‌های جولان می‌پردازد و از سوی دیگر یهودیان را از سراسر جهان به این مناطق انتقال می‌دهد. این سیاست در حالی پیگیری می‌شود كه تركیب جمعیتی فلسطینیان به صهیونیست‌ها 4/5 میلیون و 7/5 میلیون است. این آمار كه به نوعی توازن را نشان می‌دهد مغایر با سیاست‌های توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی می‌باشد كه براساس جمعیت اجرا می‌شود. اكنون صهیونیست‌ها با عدم پذیرش بازگشت آوارگان و نیز تشدید بازداشت‌ها و كوچاندن اعراب از اراضی 1948 و 1967 به غزه و كرانه باختری سعی در كاهش جمعیت فلسطنیان دارند. در شرایطی كه رژیم صهیونیستی با افزایش جمعیت صهیونیست ها برای استمرار اشغال بیت‌المقدس و كرانه باختری فعالیت می‌كند و سعی دارد تا در نهایت فلسطینیان را در محدوده غزه و چند شهرك مستقر سازد، بازگشت آوارگان فلسطینی می‌تواند شكست این توطئه را به همراه داشته باشد. (در كنار 5/4 میلیون آواره، رژیم صهیونیستی برای اخراج یك میلیون عرب از اراضی اشغالی فعالیت می‌كند كه تهدیدی بزرگ برای آینده فلسطین قلمداد می‌شود).
2ـ استمرار انتفاضه و تقویت بنیه مقاومت از اهداف ملت فلسطین است. در مقطع كنونی كه فلسطینیان با دست‌یابی به موشك‌های كوتاه‌برد و تشكیل یگان‌های سازمان‌یافته توانایی اجرایی انتفاضه در ابعاد جدید را دارا می‌باشند حضور آوارگان می‌تواند پیامدهای مثبتی برای انتقاضه به همراه داشته باشد. افرادی كه در خارج از اراضی اشغالی حضور داشته‌اند اكنون با حمایت‌های مالی، نیروی انسانی، بهره‌گیری از تحصیلكردگان و … می‌توانند روحی دوباره به مقاومت دمیده كه تشدید انتفاضه را در پی دارد.
3ـ نگاه جامعه جهانی به تحولات فلسطین گواه این حقیقت است كه بخشی از بی‌توجهی آنها به خواست فلسطینیان برگرفته از جمعیت روبه‌افول آن می‌باشد. بازگشت آوارگان به اراضی اشغالی در مقطعی كه رژیم صهیونیستی و متحدان غربی آن برای كاهش اراضی فلسطینیان تلاش می‌كنند می‌تواند اولا تركیب بالای جمعیتی فلسطین رژیم صهیونیستی را وادار سازد كه تحت فشارهای جهانی برای اسكان این افراد اراضی اشغالی را به فلسطینیان بازپس داده ثانیا با توجه به جو رسانه‌ای و تبلیغاتی كه در زمان بازگشت آوارگان ایجاد می‌گردد، سازمان‌های جهانی نیز چاره‌ای جز رویكرد به اجرای خواسته‌های فلسطینیان ندارند. این سازمان‌ها تاكنون به بهانه افزایش جمعیت صهیونیست در برابر شهرك‌سازی و اشغال اراضی سكوت كرده‌اند در حالی اكنون با حضور آوارگان این سكوت به نفع اسكان فلسطینی‌ها می‌تواند شكسته شده و حداقل اراضی 1967 را به آنها بازگرداند.
در نهایت با توجه به تحولات فلسطین می‌توان گفت كه بازگشت آوارگان به فلسطین به رغم تمام مشكلات امری الزام‌آور است كه در كنار تحقق اهداف داخلی فلسطینیان می‌تواند به عنوان سدی در برابر توسعه‌طلبی صهیونیست‌ها ایفای نقش نماید. چنانكه ذكر شد رژیم صهیونیستی جمعیت فلسطینیان را عامل اصلی ناكارآمدی توسعه اراضی اشغالی می‌داند لذا برای حفظ برتری جمعیتی خود فعالیت می‌كند. بر این اساس چنانكه دولتمردان فلسطین تاكید كرده‌اند كشورهای اسلامی (بویژه سازمان كنفرانس اسلامی) باید در كنار سایر اهداف خود در قبال فلسطین، بررسی بازگشت آوارگان را نیز مدنظر قرار دهند كه نتیجه نهایی آن جلوگیری از یهودی‌سازی قدس و نزدیك شدن به تحقق آرمان تشكیل كشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است كه با دمیدن روح جدید به انتفاضه قابل اجرا می‌باشد، هر چند كه رژیم صهیونیستی و متحدان غربی آن برای جلوگیری از این مهم تلاش می‌كنند.

برچسب ها :
فلسطین ,  عرب ,  صهیونیست ,