مرتبط با : فلسطین , فراماسونری , 

همان گونه كه گفته شد، اورشلیم در فلسطین واقع است. نام قدیم فلسطین «كنعان»بود و تاریخ آن به سه تا چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح(ع)می رسد، تقریباً در قرن سوم پیش از میلاد، حضرت ابراهیم (ع)به این سرزمین آمد.فرزندان ایشان در این مكان سكنا گزیدند، تا آنكه در زمان یعقوب (ع)سیر حوادث، یوسف(ع)را در مصر به قدرت رساند.بر اثر قحطی گسترده، پای فرزندان یعقوب برای گرفتن آذوقه به مصر باز شد.یوسف (ع)برادران را شناسایی كرد و بدین ترتیب خانواده یعقوب (ع)و فرزندان او (بنی اسرائیل)به مصر منتقل شدند.


بنی اسرائیل تا زمان زنده بودن یوسف (ع) در مصر با احترام زندگی می كردند.امّا پس از مرگ او، وضع دگرگون شد.یوسف (ع) پیش از مرگ، همه را جمع كرد و از سختی ای كه به آنان می رسد خبر داد. او گفت كه مردان كشته خواهند شد، شكم زنان آبستن دریده و كودكان ذبح خواهند شد تا اینكه خداوند حق را به دست یكی از فرزندان لاوی بن یعقوب ظاهر كند. بنی اسرائیل پس از مرگ یوسف 400سال غیبت سختی را تحمل كردند و همواره درانتظار منجی خود بودند.
با ظهور منجی یهودیان -موسی (ع) ، قوم بنی اسرائیل از سرزمین مصر به مقصد سرزمین موعود به حركت درآمدند.موسی (ع)به اذن خداوند دریا را شكافت و فرعونیان همه در آب غرق شدند. موسی (ع)می توانست با بنی اسرائیل به مصر بازگردند، زیرا آنان تمام نقاط مصر را به خوبی می شناختند امّا مأموریت ایشان استقرار در فلسطین و قدس بود تا بتوانند حكومتی تشكیل دهند و پایه گذار حكومت جهانی موحّدان شوند.
پیمودن این مسافت 40 سال به طول انجامید .ایشان 40 سال سرگردانی را به خاطر نافرمانی از دستورات پیامبرشان تحمل كردند ، دچار بیماری و مرگ شدند، پیامبر خود، موسی (ع)، را از دست دادند در حالی که هرگز قبر او را نیافتند و سرانجام در زمان یوشع، جانشین حضرت موسی (ع)، بنی اسرائیل به فلسطین رسیدند.قوم فلسطین در مقابل آنان مقاومت كرد و بنی اسرائیل را مغلوب ساخت.لیكن پس از جنگ های فراوان، مجدداً بنی اسرائیل قدرت گرفتند و بر شهرها مسلّط شدند.در حدود 1000 سال ق.م حضرت داوود(ع) توانست اورشلیم را از دست فلسطینیان خارج كند. حضرت داوود(ع)به فرمان خداوند به ساختن بنای قدس، یعنی خانه ی خدا اقدام نمود.امّا از آنجایی كه ساخت این بنای مقدّس در اواخر عمر او شروع شد، فرصت اجرای كامل بنای خانه ی خدا را نیافت.بدین سبب پیش از بنای قدس به او ندا رسید كه:تكمیل بنای خانه ات را به فرزندت سلیمان واگذاشتیم.
بنابراین بنای معبد بیت المقدّس را داوود(ع) آغاز كرد امّا در زمان سلیمان (ع) با نام معبد یا هیكل سلیمان به پایان رسید.لازم به ذكر است بیت الله الحرام؛ یعنی خانه ی كعبه تقریباً هزار و صد سال زودتر از بنای معبد بیت المقدّس، به دست حضرت ابراهیم (ع)ساخته شد.(در بعضی منابع 700 سال نیز ذکر شده است.)
سلیمان تمام موقوفات پدر را به داخل خانه ی خدا برد و طلا و نقره و سایر آلات و ادوات را كه برای خانه ی خدا هدیه آورده بودند، در خزاین آن جای داد. او مشایخ، بزرگان و رؤسای قوم را خواست تا در اورشلیم جمع شوند و تابوت عهد خداوند را كه در قرآن مجید از آن با نام تابوت سكینه یاد شده است از شهر داوود (ع)كه بالای كوه صهیون بود، بیاورند.
این معبد در سال 587 ق.م به دست بابلی ها ویران شد. معبد دوم در پی غلبه ی سپاهیان كوروش هخامنشی بر بابلی ها در سال 535 ق.م مجدداً بنا شد و سرانجام در سال 70 بعد از میلاد توسط تیتوس، امپراتور رم، با خاك یكسان شد.
شش قرن بعد، زمانی كه سپاه اسلام در سال 638 بعد از میلاد مسیح بر رُم پیروز گشت و اورشلیم را از بیزانس ها گرفت، مسلمانان در اورشلیم مسجدالاقصی را بازسازی كردند.

برچسب ها :
اورشلیم ,  فلسطین ,  کنعان ,  میلاد مسیح ,  حضرت ابراهیم ,  حضرت یعقوب ,  حضرت یوسف ,  مصر ,  قحطی ,  بنی اسرائیل ,  غیبت ,  انتظار منجی ,  موعود ,  موسی ,  فرعونیان ,  قدس ,  حکومت جهانی ,  یوشع ,  حضرت داوود ,  بنای قدس ,  سلیمان ,  بیت الله الحرام ,  بیت المقدس ,  کوه صهیون ,  مسجد الاقصی ,  بیزانس ها ,